Berlína

..."24 hodin" v Berlíně

 

Ne, opravdu jsem v Berlíně nestrávil 24 hodin, ale o něco méně, tak, aby to stačilo na jeho poznání a vytvoření si základního "názoru" na toto město. Na konci července jsem využil možnosti a zakoupil si zaměstnanecké letenky pro pracovníky ČSA, a.s. a 25.7. v 7:30 hod. jsem odlětěl linkou OK516 se svou mámou na krátkou prohlídku podle mého názoru skoro muzeálního města. Proč muzeálního? Mísí se zde moderní architektura s pozůstatky doby nedávno minulé, ale také velké množství památek a krásných staveb. Moderní kancelářské budovy západního stylu jsou "ne"vkusně dopňovány nákupními středisky a paneláky z doby, kdy slovo demokracie, bylo povolenou pouze jako součást názvu Německe demokratické republiky NDR - DDR). V pozadí se pak hrdě tyčí krásný kostel, divadlo nebo univerzita.

Berlín je hlavním městem Spolkové republiky Německo od roku 1991 a po svém sjednocení patří k největším městům Evropy. Svůj domov zde má přes 3 300 000 lidí. Svým pohnutým, ale zajímavým osudem osudem se nesmazatelně zapsal do světových dějin. Jedná se o místo konání mnoha historicky významných kongresů, setkání, konferencí, ale také jde o symbol rozdělení rodin i životních osudů.

Po krátkém letu na palubě ATR72 ČSA jsme dosedli na letiště Berlin-Tegel (též letiště Otto Lilienthala nebo Berlin International Airport), které se nachází asi 8 kilometrů od centra města v bývalém francouzském sektoru ve čtvrti Tegel. Jde o jedno z několika městských letišť, které bude po dokončení přestavby moderního letiště Berlin-Schoenefeld v roce 2011 pravděpodobně uzavřeno. Svou historii začalo psát během berlínské blokády a za dobu své existence si získalo pro svou dostupnost a prostředí velkou oblíbenost.

Z letadla jsme se dostali opravdu rychle a když jsem se zorientovali, koupili jsme si jednodenní lístek na MHD, který vás vyjde jen asi na 6 eur (což je oproti jiným evropským metropolím opravdu nízká cena). Autobusem jsme se dostali na pár desítek minut až na Alexanderplatz a než jsme se rozkoukali, už nám "turističtí naháneči" dali do ruky leták o projížďkách městem s výkladem. Vzhledem k tomu, že jsme zde měli jen pár hodin a také proto, že pěšky bychom to stejně neobešli všechno, koupili jsme si dva lístky na více než dvou hodinovou prohlídku Berlína z horní "paluby" místního "doubledeckeru".


rušné náměstí Alexanderplatz

Nesmím opomenout, že na Alexaderplatz se nachází berlínská dominanta - Fernesehturm a také kostel Marienkirche. Televizní věž pochází z dob hlubokého socialismu. Východními architekty byla vybudována v letech 1965 až 1969. Se svými 368 metry je nejvyšší stavbou v Německu.

Internetové stránky Fernsehturm : https://tv-turm.de/ 

Přesnou trasu vyhlídkového autobusu si již nepamatuju, ale jejím cílem bylo turistům samozřejmě ukázat co nejvíce zajímavých míst města. Ze začátku jsme se vydali po Karl-Liebknech Strasse, na kterou přímo navazuje slavná třída Unter den Linden. Jednou z prvních památek, kterou jsme z autobusu spatřili byl Berliner Dom (Berlínský dóm).