Jyväskylä

Jyväskylä je město v regionu Střední Finsko, 140 km severovýchodně od Tampere a 270 km severně od Helsinek, na severním konci jezera Päijänne. S 128 016 obyvateli (rok 2009) je to deváté největší město Finska. Jeho rozloha je 136,9 km², z čehož je 31 km² vody. Díky velkému počtu škol je město známo jako „Finské Athény“. Mnoho budov v Jyväskylä bylo navrženo Alvarem Aaltem. Město každoročně hostí „Rally tisíce jezer“.

Ve městě je 15% nezaměstnanost. Díky velké univerzitě, kde studují hlavně dívky, je zde mezi mladými značná nerovnováha mezi pohlavími. Během posledních let město získalo nelichotivou pověst města zločinu a sociálních problémů. Zejména násilí je zde znatelně častější, než je finský průměr.

Historie

Jyväskylä byla založena 22. března 1837 carem Mikulášem I. a byla vlastně postavena na „zelené louce“. Původní město bylo postaveno mezi jezerem Jyväs, které je spojeno s jezerem Päijänne a Jyväskyläským vrchem. Sestávalo z většiny dnešního centra města s charakteristickým pravoúhlým systémem ulic. Během 20. století bylo město několikrát rozšířeno.

    

Zdroj : https://cs.wikipedia.org/wiki/Jyv%C3%A4skyl%C3%A4
Foto : Inka Hanzlíková

Oficiální stránky města :
 https://www.jyvaskyla.fi/